logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kalafior czy fasola

Rowan Atkinson często powtarza, że grając Jasia Fasolę czuje sie znowu sześcioletnim chłopcem. Tym razem będziemy mogli go podziwiać w nowym angielskim serialu komediowym "Cienka, niebieska linia".
Rowan Atkinson miał zamiar zostać inżynierem elektronikiem i ten właśnie kierunek obrał podczas studiów w Oksfordzie. Będąc poważnym studentem lubił robić grymasy przed lustrem. Kiedy stwierdził, że śmieszą one nie tylko jego, lecz również kolegów, postanowił spróbować swych sił na scenie. Najpierw powstał kabaret, w którym Atkinson występował i pisał teksty wspólnie z Richardem Curtisem. Kiedy występy zaczęły ściągać coraz większą publiczność, dwoma niepokornymi studentami zainteresowali się specjaliści z telewizji BBC. Przez pewien czas Atkinson i Curtis pisali dla tej stacji krótkie skecze. Przełom nastąpił w 1983 roku, kiedy to BBC zaangażowała ich do serialu "Czarna Żmija" (The Blackadder), traktującego z przymrużeniem oka XVII-wieczną historię Anglii. Bardzo szybko kontrakt został przedłużony na 5 lat, a serial - dzięki Atkinsonowi - odniósł ogromny sukces. Wkrótce powstała kontynuacja "Czarna Żmija II", potem "Czarna Żmija III" i "Czarna Żmija IV". Podczas realizacji ostatniej części w głowie Atkinsona pojawił się pomysł na serial o Jasiu Fasoli. Wraz ze wspólnikiem, Richardem Curtisem, Rowan zastanawiał się początkowo, czy bohater ma się nazywać Kalafior czy Fasola. W końcu, nie mogąc się zdecydować, przeprowadzili wśród przyjaciół i rodzin plebiscyt. Pytanie brzmiało: Jeśli miałbyś wybrać nazwisko dla kompletnego idioty, to  brzmiałoby ono Kalafior czy Fasola? Większość ludzi wybrała Fasolę i tak narodził się Mr Bean, czyli Jaś Fasola, postać, która rozśmieszyła telewidzów na całym świecie.
Atkinson wystąpił także w kilku filmach (m.in. "Wiedźmy", "Cztery wesela i pogrzeb"), ale nie przyniosły mu one takiego uznania jak rola Jasia Fasoli. Po 13 łatach postać ta przyciąga każdorazowo przed małe ekrany 12 milionów Brytyjczyków. W 1992 roku ukazał się w sprzedaży "Dziennik Jasia Fasoli", który rozszedł się w nakładzie miliona egzemplarzy i zajął pierwsze miejsce na liście brytyjskich bestsellerów. Serial "Jaś Fasola" odniósł oszałamiający sukces w Stanach Zjednoczonych (otrzymał prestiżowe nagrody Emmy i Rocky), co jest rzeczą dość osobliwą, zważywszy na specyficzny rodzaj brytyjskiego humoru. Rowan Atkinson od dawna chciał przenieść perypetie swego bohatera na duży ekran. Niestety, przez wiele lat kontrakt z BBC mu tego zabraniał. Dopiero w tym roku powstał w USA pełnometrażowy film "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" (u nas na ekranach w połowie sierpnia).
Sławomir Zygmunt, Warszawa, lipiec 1997