logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Deszczowa piosenka
Gdy w 1957 roku na Broadwayu wystawiono "West Side Story", nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. A tymczasem ten musical był grany nieprzerwanie przez 6 lat. Nakręcony 4 lata później film według "West Side Story" odświeżył duszącą się w ciasnych dekoracjach teatru czy studia filmowego konwencję musicalu. Wiele scen nakręcono w plenerze, młodzi bohaterowie mówią slangiem, chodzą po autentycznych nowojorskich ulicach, spotykają się w ciemnych zaułkach. Poza tym temat - historia wielkiej miłości rozgrywająca się na tle rywalizujących ze sobą gangów młodzieżowych - był absolutna nowością. Zwłaszcza, że scenariusz powstał w oparciu o tragedię Szekspira "Romeo i Julia". Film "West Side Story" nagrodzono dziesięcioma Oscarami.
Musical jako gatunek powstał w USA w latach 20. (1925 - "No, no Nanette"). Wywodzi się z europejskiej operetki. Początkowo była to dwuaktowa komedia muzyczna, składająca się z partii mówionych, partii śpiewanych solowych (songi), zespołowych (duety, tercety, chóry) oraz tańca. Do kina musicale trafiły również w latach 20. Miało to oczywiście związek z powstaniem filmu dźwiękowego (1928 - "Śpiewak jazzbandu"). Początkowo musicale były pogodnymi filmami o miłości. Najlepsze to te z genialnymi tancerzami: Fredem Astaire'm ("Zatańczmy", "Panowie w cylindrach") i Gene Kelly'm ("Deszczowa piosenka", "Amerykanin w Paryżu") oraz piosenkarzami: Bingiem Crosby'm ("Gospoda świąteczna") i Barbrą Streisand ("Hello, Dolly"). Z czasem autorzy w poszukiwaniu atrakcyjnych tematów zaczęli sięgać do literatury ("Król i ja", "Skrzypek na dachu", "Czarodziej z krainy Oz"), dramatu ("Poskromienie złośnicy" wg Szekspira, "My Fair Lady" wg "Pigmaliona" George'a Bernarda Shawa), do czasów podboju Dzikiego Zachodu ("Oklahoma"), starych legend ("Camelot", "Pirat"). Prawdziwy renesans przeżywał musical w latach 60. i 70., kiedy zaczął czerpać z muzyki rockowej ("Hair"). Powstała też wtedy swoista odmiana musicalu - rock opera ("Jesus Christ Superstar", "Tommy"). Musical nie ominął Polski. Słynne "Metro" sióstr Miklaszewskich, J. Józefowicza i J. Stokłosy ma niedługo zostać przeniesione na ekran.
Sławomir Zygmunt, Tele Magazyn 1998